Zawody prawne lub związane z prawem

Dziś po lupę bierzemy zawody prawne. Każdy z nas zna takie pojęcia jak notariusz, adwokat. Nie każdy jednak jest świadomy z czym dana profesja się wiąże i co należy do zadań adwokata a co do obowiązków notariusza. Dla wielu również różnica między prawnikiem a radcą prawnym nie jest do końca jasna. Nic dziwnego gdyż prawo to bardzo rozległa dziedzina, bogata w wielu specjalistów.

Adwokat – czy się zajmuje?

Adwokat należy do zawodu zaufania publicznego. Aby zostać adwokatem trzeba pokonać długą i żmudną drogę. Poza ukończeniem wymagających studiów prawniczych, należy odbyć kilkuletnią aplikację adwokacką, a następnie zdać egzamin przed komisją państwową. Adwokat specjalizuje się w wielu dziedzinach prawa: w prawie rodzinnym, karnym, cywilnym, handlowy, finansowym oraz administracyjnym. Adwokat reprezentuje swoich klientów przed sądami wszystkich instancji, sporządza opinie prawne, tworzy dokumenty o prawnym charakterze. Do obowiązków adwokata zaliczyć możemy m.in. sporządzanie projektów aktów prawnych.

Jakie są obowiązki radcy prawnego?

Radca prawny poza ukończeniem studiów prawniczych musi odbyć radcowską aplikację i zakończyć pozytywnie egzamin zawodowy. Radca prawny może udzielać konsultacji prawnych, opracowywać akty prawne oraz opiniować. Podobnie jak adwokat ma prawo aby reprezentować swoich klientów przed sądem. Nie da się ukryć, że zawody radcy prawnego i adwokata są do siebie bardzo zbliżone, Najistotniejszą różnicą jest również fakt, że radca prawny, w odróżnieniu od adwokata, może świadczyć usługi na podstawie stosunku pracy. Warto poszukać dobrego radcy prawnego w Krakowie, który może okazać się dla nas dobrym wsparciem.

W czym może pomóc notariusz?

Kancelarii notarialnych na terenie Krakowa jest wiele. Znalezienie jednak dobrego notariusza w Krakowie to już nie lada zadanie. Warto zastanowić się jakie są obowiązki notariusza który świadczy swoje usługi na wysokim poziomie. Otóż notariusz specjalizuje się w sporządzaniu aktów oraz poświadczeń notarialnych. Pracuje nad dokumentacją umów kupna oraz sprzedaży nieruchomości, także najmu. Notariusz również służy swoim wsparciem w sprawach spadkowych takich jak np. sporządzenie testamentu. Również w sytuacjach, kiedy chcemy założyć spółkę.

Prawnik – kto to taki?

Prawnikiem zostaje każdy kto ukończył studia prawnicze. Taka osoba może prowadzić własna kancelarię lub pracować u kogoś w kancelarii. Prawnik udziela porad prawnych, sporządza umowy, sprawdza dokumentu w oparciu o ich zgodność z prawem.

Informacje branżowe

Więcej informacji branżowych można znaleźć na stronie https://krakow.emiasto24.pl