Czym kierować się wybierając urnę?

Coraz więcej ludzi decyduje się w Polsce na kremację, zamiast tradycyjnego pochówku. Na cmentarzach powoli zaczyna brakować wolnych miejsc, a te, które udało się utrzymać, stają się coraz droższe. W przypadku kremacji zastępstwem dla typowej trumny staje się urna, którą trzeba oczywiście odpowiednio wybrać, podchodząc do tematu z taką samą powagą, jak do wyboru trumny.

Różnorodne kształty urn

Najczęściej spotykane są urny o kształcie delikatnie ściętego wazonu. Obłe brzegi i brak ostrych krańców zapewniają im łagodny wygląd, który może być podkreśleniem wszystkich miłych emocji i uczuć, jakimi darzyło się zmarłą osobę.

Do wyboru są też opcje standardowe, czyli urny prostokątne, kwadratowe i klasycznie okrągłe, jak i te przypominające formą miniaturową trumnę czy też ukształtowane na wizerunek łezki. Na życzenie klienta większość zakładów wykonuje urny o dowolnym wyglądzie. Można nadać im najbardziej niestandardowego kształtu, choć oczywiście za takie odchylenia od tradycyjnych rozwiązań trzeba dodatkowo płacić.

Zróżnicowane materiały urn

Drugim równie ważnym kryterium wyboru jest materiał. Po określeniu kształtu dla urny należy zadecydować o tym, jaki typ tworzywa zapewni jej pożądany wygląd, dobrą trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Bardzo popularne są ostatnio urny kamienne, wykonywane m.in. z klasycznego granitu, onyksu i marmuru. Mają wysoką wagę i są ciężkie, ale dzięki temu niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, dlatego potrafią przetrwać dosłownie wszystko, choć ich minusem jest to, że sporo kosztują.

Druga propozycja to urna drewniana, przeważnie formowana z drewna sosnowego albo dębowego. Powierzchnia drewna pokrywana jest wzmacniającym ją lakierem, nadającym jej odpowiedniego wykończenia – matowego lub lekko błyszczącego, określanego przez klienta. Wysoka trwałość drewna wynika z jego impregnacji. Jest to propozycja dość uniwersalna.

W przypadku gdy szuka się jednak tańszej opcji, warto pomyśleć o wyborze urny metalowej, która powinna mieć niższą cenę niżeli ta drewniana lub kamienna. Metal dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych. Jego zaleta to dobra wytrzymałość.

Ostatnią, chyba najmniej trwałą propozycją, wyróżniającą się jednak najkorzystniejszymi walorami dekoracyjnymi, będą urny ceramiczne. Co prawda są one dość delikatne, jednakże niektórzy mimo wszystko decydują się na nie prawie wyłącznie z uwagi na ich naprawdę piękny wygląd.

Dodatkowe elementy

Po ustaleniu kształtu i materiału wykonania można przejść do pomyślenia o ewentualnych dodatkowych elementach, które mogą pojawić się bezpośrednio na urnie albo też wzmocnić i ulepszyć jej konstrukcję.

Dodatkowy uchwyt ułatwi jej przenoszenie i sprawi, że urna stanie się bardziej funkcjonalna, a do tego uzyska też kolejny element zdobniczy. Powierzchnię materiału można natomiast uzupełnić niemalże dowolnym ornamentem, symbolem religijnym albo po prostu czymś kojarzącym się ze zmarłym. Wskazane są także dodatkowe ozdoby w postaci metalowych fragmentów, zwykle wyróżniających się innym kolorem, aniżeli sama urna.

Każdy zakład pogrzebowy posiada ofertę różnego rodzaju urn pogrzebowych. Nie inaczej jest w Centrum Usług Pogrzebowych Gabriel w Krakowie, który w każdej ze swoich siedzib posiada bogaty asortyment akcesoriów pogrzebowych, w tym urn. Pracownicy zazwyczaj służą też fachowym doradztwem, z którego warto skorzystać.