Jak oszczędzać pieniądze? Od czego zacząć?

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której straciłeś mnóstwo pieniędzy, które później były potrzebne? Wiesz, że możesz uniknąć tego następnym razem? A jak? Wystarczy zacząć oszczędzać i zarabiać dodatkowe pieniądze. Wiem mówić jest bardzo łatwo, ale trudno zrobić. Dlatego, też przedstawiam w tym artykule jak zacząć oszczędzać pieniądze w skuteczny sposób.

Zostały, wykonane badania w 2020 roku z odnowieniem w 2022 roku wychodzi, z tych badań, że owi Polacy chcą oszczędzać i robią to chętnie dodatkowo na masową skalę, ale jednak nie idzie to skutecznie. Badania wykazały, że co trzecia osoba w Polsce zdeklarowała się, że jej oszczędności nie przekraczają 5 tysięcy złotych. To niestety mniej niż średnia krajowa netto, która w danej chwili wynosi 3795 złotych. Oszczędności na poziomie 5-10 tysięcy zdeklarowało się tylko 16 procent Polaków. Kolejna część badanych posiada od 10 do 25 tysięcy złotych oszczędności, ale jest to co 10 osoba, która brała udział w owym badaniu. Co z tego można wywnioskować? Jednak jest taka prawda, że Polacy nie potrafią zacząć oszczędzać.

Oszczędzanie pieniędzy nie jest tak prosto jak się wydaje każdemu.

Niestety wiele osób, które brały udział w badaniach, a też wypełniały ankiety. Wychodzi z tego, że coraz to trudniej jest oszczędzić pieniądze. Taka jest prawda, niestety. Wiele osób odkłada pieniądze w marnych stawkach co trzy miesiące. Maksymalnie ludzie w Polsce odkładają 500 złotych miesięcznie. Niestety nie jest to wiele pieniędzy, podczas nieoczekiwanych wydatków, które mogą się przytrafić każdemu człowiekowi, więc jak zacząć oszczędzać?

Jak zacząć oszczędzać pieniądze w Polsce? Przede wszystkim plan działania.

Plan działania to podstawowa opcja, która może pozwolić nam na uzyskanie odpowiedniej stawki i wydatków, które możemy ograniczyć, a zarazem poznać przyczynę braku środków na koncie. Niestety wiele osób zapomina robić planu działania, kiedy przykładowo idzie do sklepu i kupuje, wszystko, co rzuca, mu się w oczy a przy kasie okazuje się, że wydatek jest bardzo duży. Przedstawimy Ci teraz jak zacząć określać cały plan działania.

1. Określ cele potrzebne.

Tutaj musimy ustalić cele, które potrzebujemy na dany miesiąc. Zmiana nawyków może być ciężkie, ale musimy to zrobić, podczas gdy chcemy zacząć oszczędzać pieniądze. Określone cele jasno Ci powiedzą, co musisz, zrealizować jako pierwsze ile musisz, wydać i ile zostanie do odłożenia.

Pamiętaj, że takie cele musisz określić wraz z dodatkowymi kosztami.

2. Przygotuj plan budżetu do domu.

Tutaj musimy przygotować plan do domu, który pozwoli Ci na wydanie mniej pieniędzy. W takowym planie musimy wziąć pod uwagę na przykład.

– Artykuły spożywcze na cały miesiąc.

– Chemie na cały miesiąc.

– Papierosy o ile ktoś pali.

Musimy, zapisać co jest, potrzebne do kupna co zaczyna brakować. Później możemy, sprawdzić gdzie są, promocje i pójść tam na zakupy.

3. Wykreśl wszystkie wydatki.

Tutaj musimy przemyśleć jakie wydatki nam sprawiają, trudności a czego nie potrzebujemy. Wiadomo, ciężko jest, odrzucić stare nawyki, ale po co na przykład żywić się na mieście dodatkowo? Jeżeli zarabiamy mało i chcemy zacząć oszczędzać.

Musimy tutaj wykreślić wszystkie zbędne wydatki, które posiadamy.

4. Dodatkowe źródło dochodu.

Może mamy dodatkową pracę albo możliwości wzięcia nadgodzin? Warto zacząć je brać i dodatkowo zaczynać zarabiać dodatkowe pieniądze, które możemy zacząć oszczędzać i nie musimy ich ruszać.

5. Pozbądź się owych, długów to najgorsze co może, być.

Jednak, by zacząć odkładać pieniądze warto pozbyć się swoich długów, które utrudniają w odkładaniu pieniędzy. Warto, więc unikać dodatkowych kosztów.

6. Inwestuj w coś.

Warto zacząć inwestować swoje pieniądze, które pomogą Ci zwrócić dodatkowy koszt, albo zacznij w coś inwestować jak sklep Internetowy a może jakieś usługi! Warto to przemyśleć i dodać go do dodatkowego źródła dochodu!