ETF – co to takiego? Dlaczego warto zainwestować w ten rodzaj funduszu?

Warto poszukiwać coraz bardziej innowacyjne i niezawodne formy inwestowania. W tym względzie mogą nas zainteresować ETF-y, powstałe na rynku amerykańskim, gdzie rynek kapitałowy działa bardzo prężenie, zapewniając duże możliwości. Poznaj ETF i zacznij skutecznie inwestować!

ETF – co to takiego?

ETF (skrót od angielskiego wyrażenia Exchange-traded found) to pewien rodzaj funduszu inwestycyjnego, który ma przynieść wymierne rezultaty, poprzez odwzorowanie i naśladowanie wyników konkretnego indeksu giełdowego. ETF-y to z jednej strony siła inwestycji w fundusze, z drugiej ogromny potencjał inwestowania w akcje, tym bardziej że ETF-y są notowanie na giełdzie i traktowane tak samo jak akcje. 

ETF w Polsce – jak go znaleźć? Czym się charakteryzuje?

W Polsce fundusze ETF pojawiły się dość niedawno, choć patrząc na rozwój nowych technologii i nowych form inwestowania, bardzo dawno, bo już w 2010 roku. ETF zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a pierwsze ETF na WIG20 stały się faktem, ale też na DAX i S&P500, czyli na największe spółki z rodzimego rynku, jak również niemieckiego i amerykańskiego. Trzeba jednak pamiętać, że na pierwszy polski ETF w historii GPW musieliśmy czekać aż do 2019 roku – to wtedy właśnie rozpoczęły się notowania Beta ETF WIG20TR. Fundusz zadebiutował ceną 38,03 PLN, a jak to wygląda dzisiaj, można w każdej chwili sprawdzać na stronie Giełdy Papierów Wartościowych.

Dostarczycielem polskiego ETF jest Giełda Papierów Wartościowych, a w jego skład wchodzą same największe i najbardziej płynne spółki z Głównego Rynku GPW – dokładnie 20 podmiotów. Od klasycznego indeksu WIG20 różni się zapisem TR, oznaczający Total Return, co mówi o tym, że uwzględnia w swojej cenie dochody z tytułu dywidend i praw poboru.

ETF – dlaczego warto się zainteresować tym funduszem?

  • Istnieje wiele zalet, które powinny skłonić do bliższego zainteresowania się funduszem ETF. Zacznijmy od niskich kosztów zarządzania, a to dlatego, że Beta ETF WIG20TR nie jest drogim funduszem, gdyż roczna opłata wynosi tylko 0,40% w skali roku. To przekłada się na dużą efektywność kosztową, bo gdy inwestujemy w jednostki funduszu Beta ETF WIG20TR wystarczy zapłacić tylko jednorazową prowizję od zakupu instrumentu. Porównamy to z tradycyjnym zakupem papierów poszczególnych spółek z indeksu – tutaj już trzeba wykonać o wiele więcej transakcji, aż 20!
  • Kolejną mocną stroną ETF-ów jest wycena podawana w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zawsze można sprawdzić, ile jest warta nasza inwestycja. Fundusz Beta ETF WIG20TR zapewnia tu ogromną elastyczność, gdyż zlecenia kupna i sprzedaży można składać w trakcie całej sesji. 
  • Poza tym należy wspomnieć o efektywności podatkowej – fundusz BetaW20TR zwolniony jest z podatku od dywidend; 
  • dywersyfikacji – wystarczy kupić jeden instrument, by zyskać dostęp do portfeli 20 największych spółek z warszawskiej giełdy, 
  • transparentności – nie ma tu żadnych niespodzianek – wiadomo, co znajduje się w portfelu inwestycyjnym, 
  • świetnie też wygląda niewielki kapitał początkowy – nie potrzeba dużo środków pieniężnych, aby zacząć.

To wszystko pokazuje, że ETF ma ogromny potencjał, żeby efektywnie inwestować i zyskiwać dzięki temu duże zwroty. Warto zacząć już dzisiaj!